HERBÁŘ

heřmánek pravý

Je dobrý i na uklidnění mysli a celkové zklidnění těla. Používá se i při ošetřování spálenin a kožních vyrážek.

heřmánek pravý

Heřmánkový květ (Flos chamomillae vulgaris) 

 

uvolnění – zklidnění – obnova 

 

 

Čaj

pomáhá při zažívání od nepříjemných křečí v břiše, zvyšuje pocení. Je dobrý i na uklidnění mysli a celkové zklidnění těla. 

 

Macerát

pomáhá obnovovat a zklidnit podrážděnou pokožku. Vhodný pro suchou a zralou pleť.   

 

Tinktura

dezinfikuje a působí protizánětlivě. 

 

Tonikum – pleťová voda

pro všechny typy pleti, čistí a uklidňuje. 

 

Výluh

Obklady a koupele mají hojivý a regenerační účinek, snižují bolest, na špatně se hojících ranách a brání tvoření jizev. Používá se i při ošetřování spálenin a kožních vyrážek. 

 

Sůl

čistí a uklidňuje. 

 

Maska – zábal

má hojivý a regenerační účinek.

 

Peeling

čistí, regeneruje.

 

 

Tělo

Obklady a koupele mají hojivý a regenerační účinek, snižují bolest, na špatně se hojících ranách a brání tvoření jizev. Používá se i při ošetřování spálenin a kožních vyrážek. Tinktura dezinfikuje a působí protizánětlivě. 

 

Vlasy

Omývání, zábal vhodný pro světlé vlasy, čistí, uklidňuje a regeneruje pokožku hlavy. Vlasy může jemně zesvětlovat, ale i zeslabit a vysušit. 

 

Pleť

Pleťová voda, tonikum, peeling, maska pro všechny typy pleti, čistí a uklidňuje. Má hojivý a regenerační účinek. 

 

 

Upozornění:

Při dlouhodobém užívání může vysušovat, předávkování způsobuje nevolnost. U citlivějších osob může způsobit alergickou reakci. V menším množství je vhodný pro děti už od kojeneckého věku. Mohou jej užívat i těhotné a kojící ženy. 

 

 

 

O rostlině

 

Čeleď: hvězdnicovité

 

Lidově názvy: rumánek, marunka, harmaníček či kamilka

 

Droga: heřmánkový květ (Flos chamomillae vulgaris) 

 

Popis: Jednoletá, až 50 cm vysoká bylina s větevnatou lodyhou má střídavé, přisedlé, peřenosečné listy, rozdělené v úzké, čárkovité úkrojky. Úbory mají v terči zlatožluté trubkovité kvítky. Okrajové jazykovité kvítky jsou bílé. Lůžko je kuželovité, vždy duté a bez plevek. Kvete od května do září.

 

Výskyt: Značně je rozšířen na úhorech, pustých místech, na návsích, na polích mezi obilím v celé Evropě a Asii. Byl zavlečen i do ostatních světadílů. Hojně se pěstuje k léčebným a průmyslovým účelům. 

 

Sběr a sušení: Celé nepoškozené úbory bez stopek nebo se stopkou délky do 2 cm se trhají na počátku rozkvětu a rychle se suší ve stínu při mírné teplotě ve slabých vrstvách. Pěstovaný heřmánek se sklízí speciálními hřebeny. Sušení na slunci znehodnocuje jakost drogy. 

 

Z minulosti: Hojivé a protikřečové vlastnosti heřmánku jsou známé od nejstarších dob. Užíval se snad proti všem nemocem jak vnitřně, tak i zevně, dále k odbarvování vlasů a jako přísada do kosmetických přípravků. 

 

Přirozenost, moc a účinek:

Rmen čili heřmánek zahřívá a suší na prvním stupni. Složení jest ušlechtilého. Mocí svojí ztenčuje, rozhání, zřeďuje, rozpouští, seslabuje, měkčí, ukládá bolesti. Svojí pronikavostí podobá se růži, avšak v horkosti nepřestupuje příliš jemnost, takže v horkosti může se přirovnati k dřevěnému oleji, a proto je nám domácí, obyčejný a lidské přirozenosti velice příjemný a pohodlný. 

 

z herbáře P. O. Matthioli z roku 1544, ve vydání z roku 1931 

 

 

Účinné látky: 

Modrá silice, chamazulen, bisabolol, spiroétery, farnesen, matricin, polyacetylenové sloučeniny, hořčiny, guma, vosk, tuk, flavonové glykosidy, kumarinové látky a apigenin, éterické oleje s bisabolem, natricin, azulén, glukosidy apigenin a luteolin, rutin, kumarin, cholin a hyperosid. 

 

Zdroje:

Rok ve Svatojánu, Eva Francová, vydáno 2017 

Léčivé rostliny, PhMr. Miloš Richter, vydáno 1971 

Dr. Petr Ondřej Matthioli, Herbář neboli Bylinář, fotoreprint původního vydání z roku 1931 

Bylinné recepty pro zářivé zdraví, Rosemary Gladstar, vydáno 2017