HERBÁŘ

kopřiva dvoudomá

Čaj působí pozitivně na metabolismus, snižuje hladinu krevního cukr a podporuje tvorbu mateřského mléka. Tinktura známá pro své čistící, povzbudivé a protizánětlivé účinky, je nepostradatelná zejména pro regeneraci vlasů.

kopřiva dvoudomá

Kopřivová nať s listy (Herba urticae) 

posílení – obnova – čištění 

 

 

Čaj
působí pozitivně na metabolismus, snižuje hladinu krevního cukr a podporuje tvorbu mateřského mléka.

 

Tinktura
známá pro své čistící, povzbudivé a protizánětlivé účinky, je nepostradatelná zejména pro regeneraci vlasů. 

 

Tonikum – pleťová voda
pro všechny typy pleti, čistí a hojí. 

 

Výluh

koupele a obklady urychlují hojení ran, regenerují pokožku a působí protizánětlivě. 

 

Sůl
čistí, povzbuzuje a regeneruje. 

 

Maska – zábal
pro posílení růstu vlasů. 

 

Peeling
čistí, povzbuzuje a regeneruje. 

 

 

Tělo
Obklady a koupele mají hojivý a povzbuzující účinek, urychlují hojení ran. Tinktura dezinfikuje a působí protizánětlivě. 

 

Vlasy
Omývání, zábal vhodný pro tmavší vlasy, čistí a regeneruje pokožku hlavy. Světlé vlasy může jemně ztmavit. 

 

Pleť
Pleťová voda, tonikum, peeling, maska pro všechny typy pleti, čistí, povzbuzuje a regeneruje. 

 

 

Upozornění:
Čaj odvodňuje, při velice nadměrné konzumaci vyplavuje vápník z kostí a připravuje tělo o draslík. 

 

 

 

O rostlině

 
Čeleď: kopřivovité 

 
Lidové názvy: žahavka, prhlinka, pokřiva

 
Droga: kopřivová nať (Herba urticae) 

 

Popis: Vytrvalá, až 150 cm vysoká bylina je pokrytá žahavými chlupy; má plazivý oddenek a čtyřhrannou, jednoduchou lodyhu. Listy jsou řapíkaté, vstřícné, vejčité až podlouhlé, s bází srdčitou, na okraji hrubě pilovité, na líci tmavě zelené. Květy jsou malé, nevzhledné, samčí i samicí v úžlabí hořejších listů. Plody jsou malé, vejčité nažky. Kvete od června do září.   

 

Výskyt: Roste druhotně v kravinách, u plotů, u cest, v příkopech a na rumištích, nejčastěji v blízkosti lidských obydlí od nížin do horského pásma. 

 

Sběr a sušení: Pro léčebné použití se používá hlavně nať, méně často listy, které se sbírají od června do září, samozřejmě v rukavicích. Suší se bud přirozeným teplem, nebo v sušárnách při teplotě do 60° C. Zhnědlé nebo černající listy se musí odstranit. 

 

Z minulosti: Ve starých herbářích byl odvar z kopřivových listů doporučován jako protijed při otravě houbami, bolehlavem nebo rtutí. Vysoký obsah křemičité kyseliny předurčoval kopřivu také k léčení tuberkulózy. Kdekdo doporučoval denní užívání ve formě polévky při kožních chorobách, při léčbě záduchy. V Německu se ještě donedávna používal arnikový líh s kopřivou jako nejlepší prostředek na spáleniny. 

 

Přirozenost, moc a účinek: 

Kopřivy jsou podstaty subtilné, přirozenosti ohnivé, to jest horké a suché na třetím stupni. Mají moc přitahující, rozpouštějící a ztenčující tvrdé otekliny, neštovice i jiné, které pocházejí od flegmy. Avicenna praví, že je horká na počátku třetího stupně a suchá na druhém. 

 

z herbáře P. O. Matthioli z roku 1544, ve vydání z roku 1931

 

 

Účinné látky:
Listy obsahují až 1 % chlorofylu, asi 15 % minerálních látek, z nichž důležitý je zejména hořčík, dále karotenoidy, flavonoidy, organické kyseliny, již výše uvedené aminy, acetylcholin (asi 1%), histamin (asi 0,5 %) a serotonin (asi 0,02 %), sacharidy (např. arabinózu, galaktózu, glukózu, manózu), vitamíny (např. B2 a zejména v mladých listech vitamín C), aminokyseliny, glukoniny (snižují hladinu krevního cukru), třísloviny (které "zastavují krvácení"), fytoncidy, kyselinu šťavelovou, mravenčí, octovou, pantotenovou (B6), křemičitou (která má zřejmě močopudné účinky) a další látky. 

 

Zdroje:
Rok ve Svatojánu, Eva Francová, vydáno 2017
Léčivé rostliny, PhMr. Miloš Richter, vydáno 1971
Dr. Petr Ondřej Matthioli, Herbář neboli Bylinář, fotoreprint původního vydání z roku 1931
Bylinné recepty pro zářivé zdraví, Rosemary Gladstar, vydáno 2017