HERBÁŘ

mák setý

Ze semínek máku setého se lisováním získává makový olej. Je dobře stravitelný, obsahuje velké množství vitaminu E a nemá žádné omamné účinky. Používá se hlavně v kosmetice, kde se cení pro své regenerační, zklidňující a uvolňující účinky. Své místo má ale i ve studené kuchyni.

mák setý

Makový olej - lisovaný za studena


pokožku vyživuje a chrání, vhodný na suchou pleť i vlasy 

 

 

Vyživuje a chrání pokožku proti vnějším vlivům, jako jsou mráz a vítr. Zároveň pleť účinně regeneruje, zanechává ji jemnou a hebkou. Vyhlazuje vrásky, jemné linky, zjizvení a strie. Má schopnost uzamknout v pleti potřebnou vlhkost. Je vhodný na pleť suchou, ekzematickou i zánětlivou. Urychluje hojení popraskané a šupinaté pokožky a zmírňuje projevy ekzémů a zvýšené citlivosti, jako je začervenání, svědění, pálení nebo nepříjemné pnutí. Je vhodný i pro malé děti jako prevence proti opruzeninám. Díky svému jemnému makovému aroma se hodí do relaxačních masážních směsí. Má zklidňující účinky, uvolňuje svaly a je výborný na masáž spánků při bolestech hlavy nebo pro navození klidu před spaním. 

 

 

Tělo
Masáž, obklady a koupele. Vyživuje, podporuje obnovu buněk a chrání proti vnějším vlivům. Pomáhá uchovat přirozenou hydrataci. 

 

Vlasy
Zábal je vhodný pro všechny typy vlasů zvlášť pro suché a lámavé. Obnovuje a vyživuje pokožku hlavy, pomáhá při problémech s tvorbou lupů. 

 

Pleť
Pro všechny typy pleti, zvlášť pro problematickou a suchou. Vyživuje a chrání. Zanechává pleť jemnou a hebkou. 

 

 

Vnitřní užívání uklidňuje psychiku, vhodný pro navození klidu před spaním. Díky vysokému obsahu vápníku v kombinaci s nenasycenými mastnými kyselinami je makový olej doporučován jako podpůrný prostředek při léčbě revmatického onemocnění a při problémech s klouby obecně. Pomáhá také předcházet osteoporóze a lámání zubů. Makový olej je taktéž vysoce vhodný i pro těhotné a kojící ženy, které mají vysokou spotřebu vápníku. 

 

 

 

O rostlině

 
Čeleď: makovité

 
Lidové názvy: makovice, makovina, opium, rostlina radosti 

 
Popis: Jedovatá, jednoletá rostlina má přímou, asi 1 metr vysokou, víceméně lysou a jednoduchou lodyhu se střídavými, většinou přisedlými, nestejně zubatými listy. Jednotlivé květy mají dvoulistý opadavý kalich a čtyři velké korunní plátky, obvykle bíle zbarvené s tmavou skvrnou. Celá rostlina roní jedovatou mléčnou šťávu. Plodem je mnohosemenná tobolka (makovice). Pěstuje se mnoho odrůd. Kvete v červnu až srpnu. 

 

Výskyt: Pochází pravděpodobně z Malé Asie a hojně se pěstuje především pro potravinářské, ale i farmaceutické účely. 

 

Sběr a sušení: V asijských státech se nařezávají nezralé makovice. Zaschlá mléčná šťáva se seškrabává a v různých úpravách se prodává jako surové opium. U nás se používá k izolaci alkaloidů z máku tzv. makovina, což jsou prázdné, po sklizni semen seřezané makovice. 

 

Z minulosti: Narkotické a bolest tlumící vlastnosti máku jsou známé od nepaměti. Během posledních 20 let bylo postupně izolováno 25 alkaloidů a byl specifikován jejich účinek. Samotné opium se předpisovalo proti průjmům nebo v různých směsích proti úpornému kašli.  

 

Přirozenost, moc a účinek: 

Semene všech máků studí na čtvrtém čili posledním stupni. Bílý mák jest povlovnější a k užívání bezpečnější nežli černý. .

 

z herbáře P. O. Matthioli z roku 1544, ve vydání z roku 1931

 

 

Účinné látky:
Opium obsahuje průměrně 10 % morfinu, kodein, narkotin, papaverin a asi 20 dalších alkaloidů. Jejich množství kolísá podle původu i podle toho, jak byla droga získána a zpracována. Makovina obsahuje průměrně 0,3—0,8 % souhrnu alkaloidů. Semena obsahují až 50 % mastného oleje. 

Makový olej je dobře stravitelný, obsahuje velké množství vitaminu E a nemá žádné omamné účinky. Zralé makové semeno obsahuje zvlášť vysoké dávky jiných tokoferolů, než je vitamin E (alfa-tokoferol). V porovnání s jinými rostlinnými oleji obsahuje jen mírné množství fytosterolů. 

 

Zdroje:
Rok ve Svatojánu, Eva Francová, vydáno 2017
Léčivé rostliny, PhMr. Miloš Richter, vydáno 1971
Dr. Petr Ondřej Matthioli, Herbář neboli Bylinář, fotoreprint původního vydání z roku 1931
Bylinné recepty pro zářivé zdraví, Rosemary Gladstar, vydáno 2017