Herbář

Máta peprná

Tato vytrvalá, až 50 cm vysoká bylina s dřevnatým oddenkem má větvenou, přímou, čtyřhrannou, chlupatou lodyhu. Řapíkaté, křižmostojné listy jsou vejčitě kopinaté, ostře pilovité, špičaté a olysalé. Květy sestavené do lichopřeslenů, nahloučených na konci stonků, mají nálevkovitou, čtyřcípou, bledě nachovou korunu. Plody zpravidla nevytváří a rozmnožuje se vegetativně. Celá rostlina bývá fialově naběhlá. Je to kříženec máty vodní a klasnaté, známý pouze z kultur. Kvete v červnu a červenci.

Máta peprná

List

uvolnění – ochlazení

Čaj

tlumí a odstraňuje křeče a zmírňuje nadýmání.

Macerát

má chladivé účinky. Požívá se při nespavosti a bolesti hlavy.

Tinktura

má chladivé účinky. Požívá se při nespavosti nebo úzkosti a při nachlazení k masáži hrudníku.

Tonikum – pleťová voda

pro mastnou a problematickou pleť. Pleť příjemně chladí, prokrvuje a tonizuje.

Výluh

Obklady a koupele - na osvěžení a ochlazení, posílení nervů a uvolnění svalových křečích. Při zánětu dásní, bolestech zubů a proti zápachu vyplachujeme ústa.

Sůl

čistí, chladí a uvolňuje.

Maska – zábal

na osvěžení, ochlazení, posílení nervů a uvolnění křečí.

Peeling

čistí, chladí a uvolňuje.

Tělo

Obklady a koupele mají chladivý účinek. Pomáhá k posílení nervů a uvolnění svalových křečí. Tinktura se požívá při nespavosti nebo úzkosti a při nachlazení k masáži hrudníku.

Vlasy

Omývání, zábal vhodný pro tmavší vlasy, čistí, uvolňuje a osvěžuje pokožku hlavy.

Pleť

Pleťová voda, tonikum, peeling, maska pro mastnou a problematickou pleť na celkové osvěžení pleti. Má chladivý a uvolňující účinek.

  

Upozornění

Mátě peprné by se měli vyhnout lidé alergičtí na mentol a kojící ženy, neboť snižuje tvorbu mateřského mléka. V případě soustavného pití mátového čaje pak může dojít k poruchám krevního obrazu.

 

O rostlině

Čeleď: hluchavkovité

Lidové názvy: větrná bylina, fefrmincka, balšám, větrové koření.

Droga: list máty peprné (Foliům menthae piperitae), nať máty peprné (Herba menthae piperitae).

Přirozenost, moc a účinek: Máta je přirozenosti horké a suché na počátku třetího stupně. Moc má svírati a utvrzovati, chuti trochu hořké. (z herbáře P. O. Matthioli z roku 1544, ve vydání z roku 1931)

Účinné látky: Menthol, menthon, menthofuran, ve stopkách terpeny a řada jiných látek. Mají chuť palčivě kořennou a zvláštní větrový zápach.