HERBÁŘ

oves setý

Obklady a koupele – při svalové únavě či tělesném i nervovém vyčerpání, na podporu krevního oběhu. Ulevují od svědění. Čistí, uklidňuje a regeneruje pokožku hlavy. Vlasy vyhlazuje a dodává jim lesk.

oves setý

Ovesné vločky

 

 

Kaše
je důležitou součástí zdravé výživy. Napomáhá snižování hladiny cholesterolu a krevního cukru, podporuje lepší trávení, látkovou výměnu a celkově posiluje organismus. Zahání únavu, stres, deprese a má zklidňující vliv na nervovou soustavu. Můžeme dochutit, ovocem, cukrem nebo olejem. 

 

Tonikum - pleťová voda
pro suchou a zralou pleť, čistí, posiluje a vyhlazuje.

 

 

Výluh
Obklady a koupele – při svalové únavě či tělesném i nervovém vyčerpání, na podporu krevního oběhu. Ulevují od svědění. 

 

Sůl
čistí, uklidňuje.

 

Maska – zábal
při svalové únavě či tělesném i nervovém vyčerpání, při potížích s akné. 

 

Peeling
čistí, vyhlazuje.

 

 

Tělo
Obklady a koupele mají hojivý a regenerační účinek při svalové únavě či tělesném i nervovém vyčerpání. Na podporu krevního oběhu. Ulevují od svědění. 

 

Vlasy
Omývání, zábal vhodný pro všechny typy vlasů. Čistí, uklidňuje a regeneruje pokožku hlavy. Vlasy vyhlazuje a dodává jim lesk. 

 

Pleť
Pleťová voda, tonikum, peeling, maska pro suchou a zralou pleť, čistí, posiluje a vyhlazuje. Má hojivý a regenerační účinek. 

 

 

 

O rostlině

 
Čeleď: lipnicovité

 
Lidové názvy: ovsaha, ovsika

 
Droga: oves (Herba et Fructus avenae) 

 

Popis: U nás běžně pěstovaná obilnina s okrouhlými obilkami se vyskytuje v mnoha kulturních odrůdách. Je obecně známou kulturní rostlinou. Kvete v červenci a srpnu.   

 

Výskyt: Je znám pouze v kulturách. U nás se pěstuje a velmi často zplaňuje hlavně v podhorských oblastech celého státu.
 

 

Sběr a sušení: Dosud není jednotný názor na účinek jednotlivých částí rostliny, takže se sbírá rostlina v době květu, běžně se suší a uchovává jako jiné léčivé rostliny. Zkoušely se i účinky řezané suché slámy, otrub, mouky atd. 

 

Z minulosti: Oves se přidával do různých jídel a přičítala se mu mimořádné výživná hodnota a léčebný účinek. Ještě v minulém století byl v západních zemích odvar z ovesných zrn lidovým prostředkem proti horečnatým nemocem a při ledvinových chorobách. Odvar měl prý vliv i na snížení cukru v krvi diabetiků. Fischerův herbář dokonce vysoce hodnotí užívání ovsa v jakékoliv formě jako prostředek pro růst vlasů. 

 

Přirozenost, moc a účinek: 

Oves, jako lék, jest přirozenosti studené, jako pokrm pak horké, jak praví Galeus, sušší je vážen v obou způsobech. 

 

z herbáře P. O. Matthioli z roku 1544, ve vydání z roku 1931

 

 

Účinné látky:
saponiny, škrob, glukokiny, bílkoviny a řada látek, jako alkaloid avenin, vanilinglykosid a jiné látky, které jsou důležité pro zdravou činnost lidského organizmu. V ovesné slámě je přítomen pektin, karoten a hojně kyseliny křemičité. 

 

Zdroje:
Rok ve Svatojánu, Eva Francová, vydáno 2017
Léčivé rostliny, PhMr. Miloš Richter, vydáno 1971
Dr. Petr Ondřej Matthioli, Herbář neboli Bylinář, fotoreprint původního vydání z roku 1931
Bylinné recepty pro zářivé zdraví, Rosemary Gladstar, vydáno 2017