JAK PEČOVAT

péče o pleť

Každodenní péče o pleť spočívá převážně v čištění od prachu, potu, líčidla aj. K tomu se hodí tonika a pleťové vody. Pro důkladnější čištění zvolíme peeling. Další příjemné vlastnosti bylin využijeme v maskách, zábalech a masážích.

péče o pleť

TONIKA A PLEŤOVÉ VODY

Pleťová voda je základem péče o naší pleť. Její použití přichází po první, čistící fázi.

 

Byliny

 

bylinné vody

zalijme vařící vodou a louhujeme 15 minut. Přecedíme, vychladíme a přelijeme do připravené nádoby. Uchováváme v ledničce po dobu 5 - 7 dní.


hydroláty

odborný název pro jinak známé květové vody, které se výtečně hodí k péči o pleť. Květové vody se destilují z květů. Jsou účinnější a trvanlivější než bylinné vody. Jejich výroba je ale mnohem složitější, probíhá pomocí destilačního přístroje nebo sbíráním kondenzované páry z bylinného vývaru, kdy ale dochází k nemalým ztrátám. Pokud se destiluje z lístků, plodů atd., jedná se o hydrolát, anebo také hydrosol.


tonikum

získáme přidáním tinktury do pleťové vody . Nepřidáváme víc než 1 díl tinktury na 4 díly pleťové vody.

 
 

 

Ovesné vločky

nasypeme do lahvičky a zalijeme zchladlou převařenou vodu. Uložíme do ledničky. Před každým použitím protřepáme.


Bylinná tonika a pleťové vody uchováváme v ledničce po dobu 5 - 7 dní. Pleť čistíme vatičkou dvakrát denně. Již neomýváme.

 Mořská sůl

Smícháme 1 čajovou lžičku mořské soli se 100 ml teplé vody a hotový roztok nalijme do nádoby. Namočenou vatičkou vtíráme do kůže obličeje. Nakonec důkladně opláchneme vlažnou vodou.


Mořská sůl pomáhá čistit póry do hloubky a tím ničí bakterie, které stojí za vznikem akné a černých teček.

 

 

ROSTLINÉ OLEJE

Vybraný olej nebo macerát vmasírujeme do navlhčené pokožky. Množství je individuální, na celý obličej většinou postačí 1 až 2 kapky. Můžeme jím plně nahradit pleťové i tělové krémy.

 

 

PEELING

Nanášíme v menších dávkách na navlhčenou pleť. Při masáži není nutné vyvíjet jakýkoli tlak, směs stačí jen jemně mechanicky vtírat a posléze ošetřené partie opláchnout vlažnou vodou.

 

Ovesné vločky

Půl skleničky ovesných vloček zalijeme teplou vodou, nebo výluhem tak, aby nám vznikla hmota, která konzistencí připomíná trochu řidší těsto. Můžeme přimíchat malou lžičku cukru, aby směs získala ještě hydratační vlastnosti.

 

Cukr

Smícháme dvě lžíce cukru, dvě lžíce výluhu z bylin a dvě lžíce citronové šťávy. Tuto směs naneseme na obličej a jemně masírujeme, dokud se cukerné krystalky úplně nerozpustí. Poté opláchneme. Pravidelné používání zbavuje černých teček, drobných pigmentových skvrn a vyhlazuje pleť.

 
 

 

MASKY

 

Bylinné obklady

Pláténko namočíme do příjemně teplého bylinného výluhu, lehce vyždímáme a přiložíme na obličej. Necháme působit 30 minut. Poté opláchneme chladnou vodou.


Ovesné vločky

Dvě lžíce ovesných vloček zalijeme trochou horké vody nebo výluhu a necháme nabobtnat. Vzniklou kaši naneseme na čistý obličej, krk i dekolt a necháme 10 minut působit. Poté důkladně omyjeme vlažnou vodou.


Cukr

Lžíci cukru s vaječným bílkem (nemusí být celý) a pár kapkami citrónové šťávy důkladně rozšleháme. Naneseme na obličej a necháme zaschnout. Pro zvýšení účinku můžeme po zaschnutí nanést další vrstvu. Poté jemně smyjeme vlažnou vodou.

 


NAPAŘOVÁNÍ

V uzavřené nádobě vaříme na mírném ohni bylinky s vodou po dobu deseti minut. Zakryjeme napařované místo pokrývkou tak, aby pára zbytečně neunikala. Napařování samotné trvá asi 15 - 20 minut. Poté obličej opláchneme studenou vodou. Napařování pleti se používá k otevření a čištění póru a studená voda k jejich stažení.

 BYLINY PODLE TYPŮ PLETI


normální pleť

levandule, meduňka, chrpa, lípa, kopřiva, bez

 

suchá pleť

heřmánek, měsíček, meduňka, chrpa, lípa, kopřiva, bez

 

mastná pleť

dobromysl, máta, rozmarýn, meduňka, chrpa, lípa, kopřiva

 
 

zralá pleť

růže, měsíček, sedmikráska, meduňka, chrpa, lípa, kopřiva, bez

 

problematická pleť

dobromysl, mateřídouška, máta, šalvěj, rozmarýn, sedmikráska, meduňka

 

citlivá pleť

levandule, měsíček, růže, meduňka