JAK PEČOVAT

péče o tělo

Je jedním ze způsobů jak podpořit naše zdraví, krásu a dobrou náladu. Byliny, ovesné vločky a mořská sůl do koupele jsou skvělými doplňky, které mají řadu pozitivních účinků na organizmus.

péče o tělo

KOUPELE

Teplá koupel je jedna z nejpříjemnějších odpočinkových, povzbuzujících i léčebných procedur. Byliny, ovesné vločky a mořská sůl do koupele jsou skvělými doplňky, které mají řadu pozitivních účinků na organizmus.


Byliny

smícháme, přelijeme vroucí vodou, zakryjeme, necháme vše 60 minut louhovat a pak přecedíme. Hotový výluh nalijeme do vody ve vaně.


Byliny můžeme použít i ve formě tinktury nebo přidat k ovesným vločkám, mořské soli a nerafinovanému cukru.


Ovesné vločky

přelijeme horkou vodou a necháme 30 minut louhovat. Přecedíme nebo rozmixujeme a nalijeme do vany nebo nasypeme do pytlíčku a zavěsíme při napouštění teplé lázně pod kohoutek. Necháme takto oves namáčet v lázni a pravidelně stlačujme.


Mořskou sůl

rozpustíme v horké vodě ve vaně. Ideální intenzivní koupelová kúra se skládá z koupelí s mořskou solí, opakovaných 4x týdně po dobu 1 měsíce.


Nerafinovaný cukr

rozpustíme v horké vodě ve vaně. Odstraňuje přebytečnou mastnotu a nenarušuje ochrannou vrstvu pokožky. Dodává pokožce hebkost a pružnost.Koupel by měla trvat 15 minut. Pro zesílení účinku tělo po koupeli teple zabalíme a 30 minut relaxujme, aby mohly všechny pozitivní účinky a nastartované procesy doznít. 

TINKTURY

Tinkturu můžeme vmasírovat přímo do pokožky nebo přidat do koupele či do zábalu. Účinky bylin doplňuje glycerin, který pomáhá dalším látkám, aby se rychleji vstřebaly do pokožky. Tu pak zjemňuje a zvláčňuje.


Pro suchou kůži, nebo pokud chceme podpořit hydrataci, tinkturu zředíme 1 díl tinktury 3 díly vody nebo výluhu. 

ROSTLINÉ OLEJE

Vybraný olej nebo macerát vmasírujeme do navlhčené pokožky. Množství je individuální, na celý obličej většinou postačí 1 až 2 kapky. Můžeme jím plně nahradit pleťové i tělové krémy.


Použití na nehty

Naneseme na navlhčené nehty a jejich okolí malé množství oleje či macerátu. Opakujeme podle typu pokožky alespoň 2x denně - například ráno a večer. Pro zvýšení účinků můžeme olej použít jako zábal nebo lázeň. 

PEELING

Smícháme ¼ šálku soli s ½ šálku tinktury, dokud nedostaneme hustou pastu. Hotovou směs aplikujeme ve sprše nebo vaně na tělo pomocí žínky nebo lufy. Kůži při tom masírujeme krouživými pohyby. Nanášíme v menších dávkách na navlhčenou pokožku. Při masáži není nutné vyvíjet jakýkoli tlak, směs stačí jen jemně mechanicky vtírat a posléze ošetřené partie opláchnout vlažnou vodou.

 
 

 

ZÁBALY

Větší ručník nebo prostěradlo namočíme do příjemně teplého bylinného výluhu a lehce vyždímáme. Zabalíme se do něj, lehneme si na lůžko chráněné nepropustnou podložkou a tělo přikryjeme dekou. Po dvaceti minutách zábal sundáme a pokožku lehce promasírujeme.

 

 


OBKLADY

Pláténko nebo ručník namočíme do příjemně teplého bylinného výluhu, lehce vyždímáme a přikládáme na potřebná místa. Necháme působit 30 minut. Můžeme převázat šátkem či obvazem. Podle potřeby proceduru opakujeme.

 

 

 

NAPAŘOVÁNÍ

V uzavřené nádobě vaříme na mírném ohni bylinky s vodou po dobu deseti minut. Napařované místo zakryjeme pokrývkou tak, aby pára zbytečně neunikala. Napařování samotné trvá asi 15 - 20 minut. Po delší době už voda chladne, čímž ztrácí na účinku. Po skončení procedury se na půl hodiny teple zabalíme a odpočíváme. Napařovat můžete pleť, dýchací cesty, klouby, lůno, nohy aj.

 

 


ČAJ - NÁLEV

jsou výtečným pomocníkem při mnoha obtížích. Umí zklidnit mysl, prohřát tělo, rozproudit krev a upravit špatné trávení.


Byliny

přelijeme vroucí vodou, zakryjeme a za občasného promíchání necháme 5-15 minut louhovat. Poté výluh scedíme. Užíváme podle potřeb. Žádnou z bylin však neužíváme po dobu delší než šest týdnů.


Ovesné vločky

přelijeme vroucí vodou, zakryjeme a za občasného promíchání necháme 10 minut louhovat. Poté výluh scedíme. Čaj z ovesných vloček pomáhá při dietách a půstech.


 

 

BYLINY PODLE ÚČINKU


čištění

chrpa – levandule – šalvěj

bez, divizna, kopřiva, mateřídouška, růže, sedmikráska, zázvor


Obklady a koupele mají čistící, hojivý a zklidňující účinek. Tinktury pomáhají zmírnit svědění po bodnutí hmyzem.


zklidnění

levandule – mateřídouška - meduňka

divizna, dobromysl, heřmánek, chrpa, měsíček, růže


Obklady a koupele mají zklidňující a uvolňující účinek na tělo i na mysl. Působí lehce dezinfekčně. Pomáhají proti úzkosti a zlepšují náladu. Tinktury zabraňují pocitům úzkosti, panice a depresi.

 

uvolnění

bez – heřmánek – lípa

levandule, máta, meduňka, měsíček, rozmarýn


Obklady a koupele mají uvolňující účinek, pomáhají pokožku prokrvit. Tinktury prokrvují a uvolňují svalstvo.


obnova

heřmánek – měsíček – růže

divizna, sedmikráska, šalvěj, zázvor, chrpa, kopřiva,


Obklady a koupele mají hojivý a regenerační účinek. Tinktury přispívají k obnově a zjemnění pokožky.


posílení

mateřídouška – rozmarýn – dobromysl

bez, kopřiva, lípa, zázvor


Obklady a koupele mají posilující a mírně dezinfekční účinek. Tinktury se používají k posílení imunitního systému, zmírnění bolesti svalů a kloubů.


prohřátí

lípa – sedmikráska – zázvor

dobromysl, rozmarýn


Obklady a koupele mají uvolňující účinek, pomáhají pokožku prokrvit. Tinktury zahřívají, prokrvují a podporují pocení.


osvěžení

levandule – máta – rozmarýn

meduňka, šalvěj


Obklady a koupele mají chladivý a zklidňující účinek. Tinktury osvěžují a požívají se k uvolňující masáži i při nespavosti nebo úzkosti.