JAK PEČOVAT

péče o vlasy

Říká se, že krásné vlasy jsou korunou každé ženy a určitě nejen nás. Krásné vlasy jsou zdravé vlasy a ty nám vyrostou ze zdravé pokožky hlavy. Je mnoho cest, jak toho docílit, a pro každého je jiná. Vyzkoušejte různé bylinky, abyste objevily tu pravou, která vám nejvíce pomůže. Účinky mnoha z nich se prolínají, jsou si podobné. Některé vám budou vonět a působit příjemně, u jiných to nebude ono. Ale nakonec určitě objevíte tu svou.

péče o vlasy

Byliny:

smícháme, přelijeme vroucí vodou, zakryjeme, necháme 20 minut louhovat a scedíme. Byliny můžeme použít i ve formě tinktury, nebo přidat k ovesným vločkám, mořské soli a nerafinovanému cukru.


Ovesné vločky:

přelijeme horkou vodou a necháme 20 minut louhovat. Přecedíme nebo rozmixujeme.


Mořskou sůl:

rozpustíme v teplé vodě.


Nerafinovaný cukr:

rozpustíme v teplé vodě. Odstraňuje přebytečnou mastnotu, nenarušuje ochrannou vrstvu pokožky. Dodává pokožce hlavy hebkost a pružnost.

 

 

 

MYTÍ

Ať myjeme vlasy šampónem nebo bylinami, nejdůležitější je správná technika mytí. Ta spočívá hlavně v důkladném promasírování pokožky hlavy. Jednak abychom ji zbavili nečistot, odumřelé kůže a přebytečného mazu, ale také abychom jí prokrvili a zlepšili tak látkovou výměnu.


Mytí bylinným nálevem, roztokem soli či cukru:

Vybraný nálev nebo roztok postupně nanášíme na opláchnuté vlasy. Začneme masírovat pokožku hlavy a uvolňovat tak nečistoty a maz. Poté důkladně opláchneme. Postup je dobré opakovat. Množství záleží na míře znečištění vlasů.

 

Bylinné vody místo kondicionéru:

Po umytí vetřeme do vlasů, necháme dvě až tři minuty působit a pak opláchneme. Nebo aplikujme rozprašovačem po celé délce vlasů a poté rozčešeme.


Vlasový peeling z mořské soli:

Sůl stimuluje krevní oběh pro zdravou pokožku hlavy a také absorbuje přebytečný maz a vlhkost, čímž zabraňuje vytváření lupů. 

Na vybraná místa na hlavě nasypeme 1 až 2 čajové lžičky mořské soli. Namočíme si prsty do vody nebo bylinného výluhu a jemnými pohyby masírujeme vlasovou pokožku důkladně po dobu 10 - 15 minut. Po masáži si důkladně umyjeme vlasy.

 

 

 

ZÁBALY, MASKY A VLASOVÁ TONIKA

Účinek bylin, soli i cukru můžeme zesílit zábalem či maskou.


Zábaly a vlasové masky:

Vybraný olej, nálev nebo roztok postupně vmasírujeme ke kořínkům vlasů. Hlavu zabalíme na 20 minut do teplého ručníku. Poté důkladně opláchneme.

 

Vlasové tonikum:

Bylinnou tinkturu naředíme vychladlou pleťovou vodou v poměru 1:4 a přelijeme do lavičky. Po umytí vlasů naneseme a vmasírujeme do vlasové pokožky. Neoplachujeme.

 

 

 

ÚPRAVA VLASŮ


Tónování:

Byliny nadrtíme na jemný prášek a smícháme s horkou vodou v poměru 1:1. Zakryjeme, vložíme do vodní lázně a necháme 15 minut odpočinout. Vzniklou pastu naneseme na čisté navlhčené vlasy, zabalíme a necháme působit minimálně 30 minut. Důkladně vymyjeme. Výsledek záleží na přirozené barvě vlasů, délce barvení i použitých bylinách, ale vždy se bude jednat jen o drobnou změnu.


Vlny:

Šálek destilované nebo bylinné vody a 2 lžíce mořské soli. Mícháme, dokud se sůl nerozpustí. Rovnoměrně nastříkáme na mírně vlhké vlasy a jemně vmačkáme směrem ke hlavě. Následně necháme vlasy volně proschnout.


Fixace:

Šálek destilované nebo bylinné vody a 3 lžíce tmavého cukru (pro vyšší intenzitu o trochu více). Mícháme, dokud se cukr nerozpustí. Nanášíme prsty nebo rozprašovačem. Jde velmi dobře vyčesat.BYLINY PODLE BARVY VLASŮ

Silné bylinné výluhy mohou naši přirozenou barvu vlasů ovlivnit. Rozmarýn světlejší ztmavuje, divizna dodává zlatavý odstín, chrpa naopak drží chladné tóny a heřmánek mírně zesvětluje.


pro světlé vlasy a blond:

heřmánek, měsíček, divizna, levandule, růže, bez, lípa, sedmikráska, zázvor


pro hnědé vlasy:

šalvěj, rozmarýn, kopřiva, máta, mateřídouška, meduňka, dobromysl, zázvor, levandule, růže


pro zrzavé vlasy:

měsíček, růže, zázvor, bez, divizna, levandule, rozmarýn


pro tmavé vlasy:

kopřiva, šalvěj, rozmarýn, máta, mateřídouška, dobromysl, zázvor, levandule, meduňka, růže


pro šedivé vlasy:

chrpa, zázvor, bez, lípa, sedmikráska