HERBÁŘ

růže stolistá a šípková

Tonikum a pleťová voda pro zralou a suchou pleť. Pomáhá harmonizovat pokožku. Používá se i při ošetřování špatně se hojících ran a kožních vyrážek.

růže stolistá a šípková

Růžový květ (Flos rosa centifolia)


zklidnění – obnova – čištění 

 


Čaj
má příznivý vliv na posílení organismu při chřipce, rýmě a nachlazení. Pomáhá uklidnit zažívání. Zklidňuje mysl. 

 

Macerát
má hojivé účinky. 

 

Tinktura
má protizánětlivé účinky, posiluje. Pokožku uklidňuje a harmonizuje. 


Tonikum – pleťová voda
pro zralou a suchou pleť. 

 

Výluh
Obklady a koupele mají uklidňující a regenerační účinek. Pomáhá harmonizovat pokožku. Používá se i při ošetřování špatně se hojících ran a kožních vyrážek. 


Sůl
čistí a harmonizuje. 


Maska – zábal
má uklidňující a regenerační účinek. 


Peeling
čistí, regeneruje. 

 Tělo
Obklady a koupele mají uklidňující a regenerační účinek. Pomáhá harmonizovat pokožku. Používá se i při ošetřování špatně se hojících ran a kožních vyrážek. Tinktura má protizánětlivé účinky, posiluje. Pokožku uklidňuje a harmonizuje. 

 

Vlasy
Omývání, zábal vhodný pro všechny typy vlasů. Čistí, uklidňuje a regeneruje pokožku hlavy. 


Pleť
Pleťová voda, tonikum, peeling, maska pro zralou a suchou pleť. Pokožku čistí, uklidňuje a harmonizuje. Má zklidňující a regenerační účinek. Pomáhá vyhladit vrásky. 


 

Upozornění:
Nevhodná pro malé děti. 

 O rostlině

 
Čeleď: růžovité


Lidové názvy: Stolistka, stolístka růže svaté Marie, růže trnová


Droga: růžový květ (Flos rosa centifolia)


Popis: Nižší proutnaté keře s hustě ostnitými větvemi. Květy jsou plné (i přes 60 korunních plátků), 5 cm a více široké, mají růžovou nebo červenou barvu, zřídka mohou být pestře žíhané nebo i bílé. Plodem je zdužnatělá šešule uzavírající nažky, tzv. šípek. Kvete od května do července. 


Výskyt: Daří se jí na stráních, houštinách a mezích v nížinách i na horách. Je vyšlechtěný kříženec z rodu růže. Patří mezi okrasné a silně vonící růže. K jejímu vzniku přispěly druhy: růže keltská, růže damašská, růže šípková či růže mošusová. Její kořeny vedou pravděpodobně do oblasti Malé Asie a Kavkazu; v Evropě se objevila v 16. století a byla zde dále šlechtěna. Dříve bývala značně oblíbena a hojně pěstována na venkovských zahradách a hřbitovech, dnes se již v kultuře vyskytuje jen ojediněle. 


Sběr a sušení: Šípky se sbírají v době zralosti koncem září a v říjnu. Opatrně se suší, aby si zachovaly červenou barvu. Jinak zbarvené šípky se musí odstranit, stejně jako zbytky stopek. 


Z minulosti: V dávných dobách se používaly kořeny proti vzteklině, okvětní lístky jako lék usnadňující odkašlávání a k výrobě růžového oleje, používaného při hojení ran po amputacích. Velmi populární byly rezavě chlupaté hálky na větvích, které způsobuje žlabatka růžová. Tyto tzv. růžové hubky sloužily jako lék proti nespavosti, průjmů a bolestem zubů.


Přirozenost, moc a účinek: 

Růže nejsou téže jediné přirozenosti a moci a to pro jejich nejednostejné a rozdílné složení či smíšení živlů zevně i vnitřně. Z vody a země mají svou studenost a trpkost, od větru sladkost a libou vůni, od ohně skrovou hořkost a červenou barvu, neboť červené růže jsou více hořké ve své přirozenosti nežli bílé. Nová a čerstvá (mladá) růže obsahuje více hořkosti nežli trpkosti či schopnosti stahovati (svírati) a z té příčiny též více purguje (projímá). Suchá růže spíše dohromady stahuje a ucpává, nežli obměkčuje.

Růže poskytuje znamenitý užitek při mnohých věcech. Z růží dělají se totiž šťávy, syrupy, léky, med, voda, ocet a olej, při použití růže k přípravě různých těchto věcí dlužno však prve bílý spodek květních lístků růžových, t. zv. Nehet, uštípnouti a zahoditi.


z herbáře P. O. Matthioli z roku 1544, ve vydání z roku 1931Účinné látky:
karotenoidy, flavonoidy, vitamíny B1, B2, P a K, organické kyseliny (citrónová, jablečná, nikotinová), asi 30% cukrů, slizy, pektin, minerální látky aj. 


Zdroje:
Rok ve Svatojánu, Eva Francová, vydáno 2017
Léčivé rostliny, PhMr. Miloš Richter, vydáno 1971
Dr. Petr Ondřej Matthioli, Herbář neboli Bylinář, fotoreprint původního vydání z roku 1931
Bylinné recepty pro zářivé zdraví, Rosemary Gladstar, vydáno 2017