luxus může být ohleduplný, stačí chtít

pracujeme s oblastí, ve které je míra nekontrolované konzumace snad největší – KRÁSA. Touha po kráse je přirozená a péče o vlastní tělo je víc než důležitá, protože ta pravá krása znamená zdraví. Moderní společnost však adoruje „mladou fyzickou krásu“, která umí bez mrknutí oka chodit přes mrtvoly – v oblasti kosmetického a zdravotnického průmyslu doslova. V poslední době tenhle jev naštěstí pomalu slábne a pro spoustu lidí už je ohleduplné užívání kosmetiky a potravinových doplňků samozřejmostí. Hodně jich ale stále tápe. Změnit naučené denní rituály a s nimi spojené produkty není jednoduché, protože to zasahuje do naší komfortní zóny. BYLINA je pro každého, kdo je ochoten tu změnu udělat a vydat se cestou zdravější pro jeho tělo i zemi, po které chodí. Chceme lidi motivovat a ukázat jim, že takový proces nemusí být nepříjemný, ale naopak hravý a terapeutický. A samozřejmě jim k tomu poskytnout potřebné kvalitní suroviny.

O Bylina.cz
„DIY“ TROCHU JINAK
Nemyslíme si, že by technika „do it yourself“ aneb „udělej si sám“ byla určena jen alternativním nadšencům, kteří jsou ochotni ubrat trochu ze svého pohodlí a umazat se. Dá se to dělat i elegantně a čistě – jak v doslovném významu, tak i s ohledem na životní prostředí. A přesně o to nám jde – o spojení LUXUSU a OHLEDUPLNOSTI.
Technika DIY je jedním z řešení, které může pomoct ke zpomalení destrukce a zrychlení regenerace nejen společnosti a přírody, ale i jednotlivce. Když se o sebe člověk začne starat vědomě a s láskou, začne pracovat se svým tělem a surovinami ze svého bezprostředního okolí, a i když je součástí hektického moderního světa, znovu v něm najde své klidné a pevné místo.
BYLINA ale není jen produkt, je to také internetová platforma plná informací „HOW TO“. Sbíráme totiž nejen bylinky, ale i tipy na jejich využití v péči o tělo – od paty až po konečky vlasů. K tomu jsme připojili i databázi jednotlivých druhů – herbář ilustrovaný Vendulou Čermákovou.

PRO KOHO VLASTNĚ BYLINA JE?
Náš produkt je určený náročným zákazníkům, kteří se soustředí na kvalitu surovin i zpracování balení a zároveň běžně nevyhledávají techniku „udělej si sám“, protože ta dosud s podobnými produkty nebyla moc často spojována. Případně už s ní mají zkušenosti, ale doteď moc neřešili (ne)lokálnost surovin. Chceme ukázat, že zdroje z našeho bezprostředního okolí jsou po všech stránkách lepší a zároveň že se DIY může se stát nedílnou (a v budoucnu čím dál potřebnější) součástí života každého z nás.

LOKÁLNOST, KVALITA A UDRŽITELNOST
Byliny si sami pěstujeme a sbíráme na louce na Berounsku a v dalších krásných oblastech české krajiny. Dohlížíme na kvalitu okolního životního prostředí i na způsob pěstování a nepoužíváme žádnou chemii. Čerstvý za studena lisovaný makový olej, nerafinovaný řepný cukr a oves v bio kvalitě pochází z ČR, ručně sbíranou mořskou sůl bereme ze Slovinska a rostlinný glycerin z Německa. Naše produkty vycházejí v malých nákladech a limitovaných číslovaných edicích právě z důvodu udržitelné produkce. Zkrátka co vyroste, to je.

EKO & DESIGN-FRIENDLY BALENÍ
Abychom udrželi pěkně pohromadě jak náš produkt, tak i svědomí, zvolili jsme tradiční materiály vhodné k uchovávání potravin: porcelán, sklo, papír a textil. Ty jsme pak zadali ke zpracování mladým českým designérům. Hlavním designérem setu je Lenka Záhorková, recyklovaný kartonový obal je od studia Kartoons, porcelánová dóza je vyrobena v dílně Schlaggenwald a skleněné komponenty jsou opracovány v dílně sklářky Šárky Bartko. Všechny materiály jsou znovupoužitelné (porcelán, sklo, textil), recyklovatelné (papírové pytlíky) nebo už recyklované (karton).

SOCIÁLNÍ ROZMĚR
Jednou z našich dlouhodobých misí je dát klasickému podnikání lidskou a férovou tvář. Spolupracujeme s nízkoprahovým centrem Jako Doma, které podporuje ženy v těžké sociální situaci. V současné době pro nás skládají papírové origami pytlíky, které můžete vidět na našich workshopech nebo výstavách. V nové sezóně nám pak budou pomáhat i se sběrem bylin a my zas budeme sbírat jejich příběhy, které postupně najdete na našem blogu a sociálních sítích. Naše práce je fajn a my se o ni chceme podělit, nabídnout příjemnější alternativu k tvrdnutí u pásu nebo jiné úmorné činnosti od nevidím do nevidím. A třeba časem být i jedním z „mostů“, po kterých se vydají zpátky do běžného života.

S ÚCTOU K TRADICI A NAŠEMU TĚLU
Lokálnost a původnost bylin je prioritou – věříme totiž, že byliny rostoucí kolem nás mají na naše těla, která se pohybují ve stejném prostředí, ten nejlepší účinek. Je ale důležitá i z hlediska životního prostředí (není potřeba něco vozit přes půl světa), transparentnosti původu a kvality surovin i dodržování lidských práv při jejich zpracování. Navíc si nemyslíme, že rostliny dovážené z dalekých krajů by snad měly být v něčem lepší než ty české. Když se byliny nechají přirozeně růst, včas se sklidí, vhodně zpracují a smysluplně aplikují, zastanou výbornou práci. Velkou inspirací je pro nás třeba Matthioliho herbář ze 16. století, který pracuje s aplikací léčivých rostlin v kombinaci se zábaly těla a masážemi podobně jako známá Ajurvéda.

4 ROČNÍ DOBY, 4 RŮZNÉ POTŘEBY
Naše prostředí prochází cyklem čtyř ročních období, což se odráží v nás i celém okolí, a proto jsme pro náš produkt zvolili formu „JARO, LÉTO, PODZIM, ZIMA“ – čtyři různé sady pro samovýrobu péče o tělo. Každé období má své charakteristické projevy a pro člověka z toho plynou charakteristické potřeby: například v létě se chceme osvěžit, na podzim zregenerovat, na jaře probudit a v zimě zase zahřát. Jednotlivé sady se však nevztahují k období, které je zrovna vidět v kalendáři, ale k tomu, které vidíte a cítíte na svém těle. Může se tak stát, že je prosinec a vy si dopřáváte letní kúru, protože je to přesně to, co vaše tělo potřebuje. Sady jsou sestaveny minimalisticky, tři prvky a dost: rostlina + minerál + tekutina. Takže byliny a oves + cukr nebo sůl + olej nebo glycerin. Tyhle základní suroviny se dají použít samostatně nebo z nich jde vyrobit vše potřebné pro celé tělo: od mazání přes peeling po oplach na vlasy. Množství jednotlivých věcí v balení je určeno na šestinedělní kůru. Šest neděl je pro byliny důležitý časový úsek, který by se měl dodržovat – při jeho přetáhnutí si totiž na byliny můžeme vypěstovat rezistenci a už nikdy by nám nemusely pomoci (týká se hlavně vnitřního užívání). Produkty vydáváme v číslovaných limitovaných edicích – nechceme drancovat vlastní zdroje (přírodní ani lidské). Každý rok budeme podle okolností (zdrojů a poptávky) počet kusů navyšovat. V projektu cítíme příjemný potenciál, ale zároveň je namístě střídmost, nechceme nic uspěchat. Nejlepší je nechat všechno přirozeně plynout a byliny v klidu růst. Vlastní podnikání ve formě „slow“ je určitě dobrým krokem k anti-konzumu. A my bychom rádi šli příkladem. „Až naroste a uschne.“

NAKLÍČENÉ BUDOUCÍ PROJEKTY
Když všechno půjde dobře, chceme postupně začít s cílenou rekultivací krajiny. Kupovat pozemky a měnit nefunkční krajinu monokultur na „jedlé“ louky a lesy s živými jezírky a bažinami, pěstovat rostliny a houby nejen pro lidi, ale i pro hmyz, mít na pozemcích včelstva a lákat k životu v těchto „jedlých džunglích“ i větší zvířata. Zkrátka pomáhat znovu rozvíjet krajinnou symbiózu a zároveň zachovat vysokou surovinovou výnosnost, ideálně za spolupráce s akademickými zemědělskými pracovišti.